پرسش‌های متداول ثبت اختراع

بیشترین پرسش‌هایی که دربارهٔ ثبت اختراع از ما پرسیده می‌شود و پاسخ آن‌ها

حق ثبت اختراع (patent) یک حق انحصاری است که برای یک اختراع اعطا می شود. به عبارت دیگر، حق ثبت اختراع یک حق انحصاری برای یک محصول یا فرآیندی است که به طور کلی روش جدیدی برای انجام کاری فراهم می‌کند، یا یک راه حل فنی جدید برای یک مشکل ارائه می‌دهد. برای دریافت حق ثبت اختراع، باید اطلاعات فنی در مورد آن در یک درخواست ثبت اختراع برای عموم افشا شود.

مالک حق ثبت اختراع ممکن است به موجب توافقی متقابل به سایرین اجازه استفاده یا بهره‌برداری را بدهد. هم‌چنین ممکن است مالک، حق اختراع را به شخص دیگری بفروشد. هنگامی که مدت زمان یک حق ثبت اختراع منقضی می‌شود، حفاظت پایان می‌یابد و اختراع وارد حوزه عمومی می‌شود. یعنی هر کسی می‌تواند بدون نقض حق ثبت اختراع از اختراع تجاری بهره‌برداری کند.

مالک حق ثبت اختراع حق دارد تصمیم بگیرد که چه کسی می‌تواند از اختراع ثبت شده برای دوره‌ای که در آن از اختراع محافظت می‌شود استفاده کند. به عبارت دیگر، حمایت از ثبت اختراع به این معنی است که این اختراع نمی‌تواند بدون رضایت صاحب حق ثبت اختراع ساخته شود، مورد استفاده تجاری قرار گیرد، توزیع شود ، وارد شود یا توسط دیگران به فروش برسد.

اختراعات ثبت شده در هر زمینه ای از فناوری، از وسایل روزمره آشپزخانه تا تراشه فناوری نانو ممکن است برای اختراعات ثبت شود. یک اختراع می‌تواند محصولی مثل یک ترکیب شیمیایی باشد یا یک فرآیند، مثلا فرآیند تولید یک ترکیب شیمیایی خاص. بسیاری از محصولات در واقع حاوی تعدادی اختراع هستند. به عنوان مثال، یک لپ تاپ می تواند شامل صدها اختراع باشد.

حمایت از ثبت اختراع برای مدت محدودی، عموماً ۲۰ سال از تاریخ ثبت درخواست، اعطا می‌شود.

حقوق ثبت اختراع معمولاً به ابتکار عمل صاحب حق در دادگاه اجرا می‌شود. در اکثر سیستم‌ها یک دادگاه قانونی مجاز به متوقف کردن نقض حق ثبت اختراع است. اما مسئولیت اصلی نظارت، شناسایی و اقدام علیه متخلفان ثبت اختراع بر عهده صاحب حق ثبت اختراع است.