اهمیت دیزاین برای کسب‌وکارهای کوچک

طراحی جایی است که عملکرد و فرم تطابق می‌یابند. از میز و صندلی گرفته تا گوشی موبایل و لوازم شخصی، طراحی صنعتی یکی از عوامل کلیدی است که مصرف‌کنندگان را به یک محصول جذب می‌کند یا باعث می‌شود کالایی را بر دیگری ترجیح دهند.

۱. طراحی انتخاب مشتری را جهت می‌دهد- مصرف‌کنندگان به دنبال محصولاتی می‌گردند علاوه بر این‌که خوب کار می‌کند زیبا هم باشند. شکل و ظاهر یک محصول می‌تواند نقش مهمی در تصمیم مصرف‌کننده برای خرید ایفا کند.

۲. طراحی به همهٔ مشاغل مربوط است- ظاهر مهم است، هر محصولی که باشد، از وسایل خانه، اتومبیل و تجهیزات ارتباطی گرفته تا وسایل روشنایی، بسته بندی و ظروف.

۳. طراحی در حال تکامل است- فناوری های جدید ارتباطی، به ویژه با اینترنت و رسانه‌های اجتماعی، باعث ایجاد انواع جدیدی از طراحی، مانند رابط کاربری گرافیکی (GUI) شده است.

ثبت طرح صنعتی چه نفعی برای کسب‌وکارهای کوچک دارد.

یکی از ملزومات و معیارهای پذیرش ثبت طرح صنعتی «جدید‌بودن» است پس حفاظت از طرح‌ها باید در ابتدای هر پروژه بخشی از هر استراتژی تجاری باشد، بنابراین اگر در ثبت طرح‌های خود تعلل کنید ممکن است به هر دلیلی فردی آن را ثبت کند. حفاظت از طرح مزایای زیر را ارائه می‌دهد:

 1. حقوق انحصاری ایجاد می‌کند.
  صاحب حقوق دارای ابزار قانونی برای جلوگیری از سوء استفاده تجاری یا متوقف‌کردن دیگران از کپی‌کردن طرح است.
 2. حقوق طرح‌صنعتی دارایی‌های تجاری هستند.
  سند و گواهی ثبت طرح صنعتی بخشی از دارایی‌های فکری شرکت هستند و ممکن است باعث افزایش ثروت و ارزش بازار محصولات آن شرکت شود.
 3. حقوق طرح‌صنعتی قابلیت خرید و فروش و اجاره دارند.
  این ویژگی یک منبع بالقوه درآمد برای صاحب حقوق است.
 4. حقوق طرح‌صنعتی می‌تواند برند و شهرت یک شرکت را تقویت کند.
  در یک بازار رقابتی، طراحی ممکن است ارزش بازاریابی را برای محصولات بیفزاید و به آنها کمک کند تا از دیگران متمایز شوند.
 5. حفاظت به کسب بازده سرمایه‌گذاری کمک می‌کند.
  حفاظت به کسب بازده سرمایه‌گذاری در ایجاد و بازاریابی محصولات جذاب و نوآورانه کمک می‌کند. هم‌چنین خلاقیت را تشویق می‌کند.

ترجمه از وبسایت وایپو: https://www.wipo.int/ip-outreach/en/ipday/2021/toptips/design_rights.html

شاید به این مطالب هم علاقه‌مند باشید:

تاریخچهٔ برند مرسدس بنز

برند مرسدس بنز زیر یک ستارهٔ شانس متولد شد: علامت تجاری فعلی شامل یک ستاره سه پر در میان تاج گل در سال ۱۹۲۵ ایجاد شد. در زمان ادغام بین Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) و Benz & Cie. که با هم در تابستان ۱۹۲۶ به دایملر-بنز تبدیل شد.